Šampionát má dve premiéry. Prvý raz ho usporadúvajú na africkom kontinente a prvýkrát na ňom štartujú slovenskí futbaloví reprezentanti. V čase uzávierky tohto čísla Brejku sa chystali v dejisku majstrovstiev na svoje úvodné zápasy. Už vtedy bolo jasné, že majú dve prvenstvá.

Trio z Argentíny a Nemecka:

Tréner Vladimír Weiss je so 45 rokmi najmladší zo všetkých tridsiatich dvoch kormidelníkov. O rok starší ako on sú tréner Brazílie Dunga a Francúz Le Guen na lavičke Kamerunu. Na druhej strane najstarší je tréner Grécka Nemec Rehhagel so 71 rokmi, po ňom so 67 rokmi ďalší Brazílčan Parreira na lavičke Juhoafrickej republiky a 63-ročný Uruguajčan Tabárez. Z 32 mužstiev je dvanásť trénerov inej národnosti. Najviac – traja – sú z Argentíny a Nemecka. Maradona vedie Argentínu, jeho krajania Martino Paraguaj a Bielsa Čile. Na lavičke Nemecka je Löw a ďalší Nemci trénujú Švajčiarsko (Hitzfeld) a Grécko (Rehhagel).

Hamšík i Stoch:

Renomovaný internetový futbalový portál goal.com priniesol pár dní pred šampionátom  rebríček talentovaných hráčov, ktorým by mala patriť blízka budúcnosť. Slovensko má v elitnej desiatke dokonca dvoch zástupcov. Desiatke mladých nádejí vládne kapitán slovenskej reprezentácie Marek Hamšík. Autor článku tvrdí, že hviezda Neapola je už kompletný hráč, v ktorom sa spájajú výborné defenzívne schopnosti so skvelým predvídaním, úžasným výberom miesta a vynikajúcim čuchom na góly. Na šiestom mieste sa umiestnil kmeňový hráč Chelsea Miroslav Stoch. Autor zdôrazňuje, že anglický veľkoklub stále dostatočne neocenil rýchlonohého krídelníka, ktorý môže hrať nielen na ľavom krídle, ale aj ako tvorca hry či druhý útočník. Medzi našimi futbalistami sa umiestnili: 2. Stephane Mbia (Kamerun/Marseille), 3. Neven Subotič (Srbsko/Dortmund), 4. Christian Eriksen (Dánsko/Ajax), 5. Ki Sung-Jong (Južná Kórea/Soul).

Symbol Talianska:

Tréner talianskej futbalovej reprezentácie Marcello Lippi označil svoju krajanku, tenistku Francescu Schiavoneovú, za symbol Talianska. Nečakane zvíťazila vo finále grandslamového turnaja Roland Garros v Paríži a podľa Lippiho by sa ňou mali jeho zverenci inšpirovať. „Videl som jej finále. Pozeral som ho od prvej loptičky až po jej celkový triumf. Odteraz bude pre nás symbol,“ uviedol 62-ročný Lippi a pokračoval: „Pred štyrmi rokmi nás inšpirovali zlaté olympijské medaily tímu ‘Setterosa’ – taliansky ženský vodnopólový výber. Dnes je práve Schiavoneová pre nás povzbudenie. Ukázala príkladnú bojovnosť, vášeň, hrala so srdcom.“ Drahý hotel: Francúzska ministerka športu Rama Yadeová (33) kritizovala futbalovú reprezentáciu za to, že v dejisku majstrovstiev sveta býva v luxusnom hoteli. V čase ekonomickej krízy to podľa političky nie je vhodné. Zverenci trénera Raymonda Domenecha sa ubytovali v komplexe Pezula Resort Hotel & Spa v Knysne, kde mimo sezóny začínajú ceny izieb od 595 dolárov za noc. „Keď je kríza, je nutné o takýchto veciach premýšľať. Ak národný tím neuspeje, federácia musí rátať, že sa jej to určite pripomenie,“ uviedla ministerka. Na jej slová zareagoval stredopoliar Alou Diarra: „Ministerka má svoj názor, ale takéto veci nás nemusia zaujímať. Sme tu preto, aby sme sa dobre pripravili na majstrovstvá sveta.“

Neverí krajanom:

Holandská legenda Johan Cruyff neverí, že Anglicko sa presadí na šampionáte. Vysvetľuje to tým, že súčasný anglický futbal je veľmi ovplyvnený trénermi z kontinentálnej Európy, najmä z Talianska. „S Capellom to nemôžu vyhrať, lebo všetci vedia, ako budú Angličania hrať. Takmer tak, ako keby nastúpili Taliani,“ tvrdí Cruyff a vraví, že favoritov treba hľadať medzi triom Brazília, Argentína a Španielsko, ktoré hrá podľa neho kreatívny futbal. Rovnako ako voči Angličanom je skeptický: „Dobrí holandskí futbalisti hrajú v cudzine a nie doma. Bez toho, aby sa častejšie stretávali a hrali proti sebe v domácej ligovej súťaži, nemôžu sa dlhodobo zlepšovať,“ uviedol dvojnásobný finalista majstrovstiev sveta.