Reštaurácia Ultraviolet je umelecké dielo. Od dizajnu priestorov až po prezentáciu a chute samotných jedál a drinkov. Určite sa právom ocitla aj v rebríčku päťdesiatich najlepších reštaurácií sveta. Šéfkuchár Paul Pairet nie je len zodpovedným za jedálny lístok, ale je aj majiteľom a tvorcom samotného podniku.

Umenie prenikne do každého
„Je to avantgarda, to áno. Avšak nie abstraktná, ale z mäsa a kostí,“ tak znel výrok kritikov, ktorí ocenili tento podnik tromi michelinskými hviezdami. Ultraviolet je aj ultra obľúbená. Len desať miest za jedným  veľkým stolom sa zaplní aj niekoľko mesiacov dopredu, na dvadsaťchodové menu  stoja doslova fronty zvedavých gurmánov. Nie je to preto typická luxusná reštaurácia. Paul Pairet vytvoril miesto pripomínajúce skôr ateliér v múzeu s moderným umením. Projekcie stromov či vodopádov, moderné svetielkujúce objekty alebo secesné maľby. To všetko ide v súlade s umením, ktoré vám pristane na tanieri. „Jedlo je viac ako chuť. Jedlo je o tom, kto sedí vedľa vás, o zábleskoch svetla, poznania, hudbe či pohodlnom sedení. Jedlo je pre mňa jednoducho viaczmyslový zážitok,“ povedal Paul o svojej kuchyni na webstránke reštaurácie. A vystihol to dokonale. Bez zážitku od neho odchádzať nebudete. Paul je totiž kuchárom posúvajúcim hranice kulinárskeho umenia.

Projekcie a predstavenie
Ultraviolet je predovšetkým reštaurácia, kde sa podávajú kvalitné rybie špeciality. Viacchodové menu však má dve fázy, respektíve dejstvá. More a zem. Každé menu daného dejstva má svoje vizuálne zobrazenie na stenách okolo stola. Pri morskom vidíte morský príboj alebo vodopády, pri zemskom zase rozsiahle pláne či lesy. V každom dejstve hľadajte tie najdokonalejšie suroviny. Jeho španielska kreveta pečená vo vlastnej šťave podávaná v ulite s citrónovou šťavou nepôsobí prehnane nazdobene, ale dostane vás chuťou a jednoduchou, no precíznou prezentáciou na tanieri. Ustrice s morskými riasami sú zas umením pre každého astronadšenca. Mäsitému menu z dejstva zem zase dominuje grilované jahňa na cesnaku s petržlenom. To najlepšie mäso z mongolských stepí vám určite učaruje. Hneď ako sa však zmení pozadie na hustý temný les, niečo vám napovie, že dostanete na tanier tie najväčšie poklady, ktoré tam rastú. A je to tak! Hľuzovky! Hrianky z domáceho chleba pokryte čiernou hľuzovkou a bylinkovým maslom. Aj keď znejú možno príliš prosto, vedzte, že ide o jedno z najlepšie hodnotených jedál, aké môžete dostať na stôl. Najvyššie hodnotenie mu dal aj jeden z najprísnejších a najprestížnejších kritikov Andy Heiler.

Foto: Ultraviolet

Dezert a skvelý pocit
Na stole v rámci menu nechýba ani skvelá čínska kačica a, samozrejme, ani dezert. A nielen jeden, dokonca až päť častí dezertného menu. Sorbet z jedlých ruží, mangový koláč so sirupom a sladkým drievkom alebo obrazce vytvorené kandizovanými  malinami vám vytvoria úsmev na tvári. Ten vám síce trochu zamrzne pri pohľade na účet, no tak to pri michelinských reštauráciách býva. Za jedno dvadsaťchodové menu i s nápojmi zaplatíte od 570 eur. Ku každému chodu dostanete aj kvalitné víno alebo sekt.

Foto: Ultraviolet

Paul k nim v rámci dejstiev rád pridáva aj rôzne druhy ciderov z Normandie alebo skvelý bourbon Willett Kentucky. Ultraviolet je zážitkový podnik pre všetky vaše zmysly. Opojí vás dizajn reštaurácie a samotné jedlá vás dostanú medzi široké pláne, rozbúrené more či tropické ostrovy. Pri platení nezabúdajte, že ste dali peniaze na výlet po tom najlepšom, čo ponúka gastronomický svet.

Mohlo by vám zachutiť:

Luxusná reštaurácia na vidieckej farme? To je Brae
Stôl: To nie je len obyčajná reštaurácia
Francúzsky šarm v gastronómii