Čo všetko by ste mali vedieť a načo by ste nemali zabudnúť práve teraz po lete?

Akákoľvek zmena na koži je nebezpečná. Ak ste na sebe nespozorovali žiadne „pohyblivé“ znamienka, to ešte neznamená, že sa nič nedeje. Poškodené znamienko, ktoré sa rozhodlo vydať vlastnou cestou, máte možno práve vy na chrbte, kam si nedovidíte. Čo s tým? Odpoveď je jednoduchá. Aspoň raz za rok – ideálne po lete – by ste si mali do kalendára poznačiť termín u dermatológa a nechať si odborne skontrolovať všetky znamienka, kožné výrastky, pigmentové i starecké škvrny. Čo všetko potrebuje vaša pokožka práve teraz? Pýtali sme sa odborníčky MUDr. Tatiany Hudákovej, dermatovenerologičky.

1. Mám len 40 rokov, avšak po lete sa mi vždy objavia nové hnedé fľaky, sú to už starecké škvrny?
Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná. Podľa vekovej kategórie sa nedá povedať, či to je alebo nie je starecká škvrna. Po lete však pribúdajú nielen pigmentové škvrny a fľaky, ale aj znamienka. Určite navštívte lekára, ktorý vás vyšetrí a posúdi, o aký typ pigmentového útvaru ide.

2. Na tvári mám veľa pigmentových fľakov. Prečo sa mi vôbec robia?
Pigmentové škvrny sa väčšinou objavujú na tvári, ale i na hrudi či chrbte. Existuje veľa dôvodov, prečo sa koža rozhodne takto reagovať, od genetickej predispozície, užívania liekov, v súvislosti s endokrinologickým ochorením, používaním nevhodných krémov a existujú aj pozápalové pigmentové škvrny, ktoré vznikajú po nejakom kožnom ochorení či estetickom zákroku. Možnou príčinou vzniku hnedých škvŕn na koži je aj stres.

3. Nedávno som si na hrudi našiel malé červené bodky, vraj to nie sú prasknuté cievky. Čo to je a čo mám s nimi robiť?
Podľa opisu ide o angiómy – drobné cievne znamienka, ktoré sa objavujú kdekoľvek na tele. Určite si ich nechajte vyšetriť u odborníka a v prípade, že vás obťažujú, dajú sa úplne jednoducho odstrániť laserom. Zákrok je takmer nebolestivý a s vynikajúcim efektom

4. Po bruchu aj na hrudi mám množstvo popraskaných cievok. Ako sa ich môžem zbaviť?
Pred odstraňovaním znamienok či výrastkov musíte ísť vždy na vyšetrenie ku kožnému lekárovi. Ten na základe dermatoskopického vyšetrenia zhodnotí typ znamienka a odporučí vám následné odstránenie chirurgicky – vyrezaním alebo laserom.

5. Na chrbte a na krku mám kožné výrastky. Nie som si istý, či je dobré nechať si ich odstrániť chirurgicky. Počul som aj o dusíku…
Po zhodnotení znamienka vám lekár vysvetlí, o aký typ znamienka ide a aké je jeho najvhodnejšie odstránenie. Niektoré výrastky sa dajú odstrániť aj dusíkom. Zákrok je však väčšinou potrebné opakovať pri vyššom riziku vzniku pigmentových škvŕn. Každé znamienko potrebuje individuálne posúdenie.

Foto: pexels.com

6. Pri tenise som si natrhol znamienko. Trochu mi krvácalo, ale rýchlo sa zahojilo. Musím ísť na kontrolu, hoci ma to už nebolí?
V každom prípade choďte k dermatológovi. Niektoré znamienka sa porania, zahoja a potom ich stačí iba sledovať. Nakoľko však došlo k poraneniu, môže to viesť k prípadným komplikáciám, v najhoršom prípade až k vzniku obávaného nádorového ochorenia kože – malígneho melanómu.

7. Asi pred mesiacom ma začalo jedno znamienko svrbieť? Čo to znamená?
Opäť odporúčam navštíviť dermatológa, ktorý znamienko vyšetrí. Nemusí to znamenať nič vážne, ale svrbenie môže signalizovať zmenu a aktivitu v znamienku.

8. Môžem si dať odstrániť znamienka už teraz alebo mám čakať do zimy?
Vhodnejšie na odstraňovanie znamienok je chladnejšie jesenné alebo zimné počasie. Pokiaľ je však odstránenie akútne, tak sa na ročné obdobie nespoliehajte.

9. Je diagnostika znamienok spoľahlivá?
Vyšetrenie u skúseného lekára je vždy spoľahlivé. Ak vám odporučí odstrániť znamienko z preventívneho či zdravotného hľadiska, naozaj spoľahlivé je histologické vyšetrenie.

10. Minulý rok som si dal vybrať tri znamienka a zostali mi jazvy. Na slnku si ich doteraz natieram krémom s vysokým ochranným faktorom. Dokedy tam budem mať citlivú pokožku?
Vždy záleží od spôsobu odstránenia a typu pokožky. U niekoho je jazva do mesiaca úplne pokojná, u niekoho to môže trvať niekoľko mesiacov. Na trhu existujú krémy, ktoré pomáhajú hojiť znamienka, predchádzajú tvorbe keloidných jaziev, dokonca môžu obsahovať i ochranný faktor. Ochrana pred slnkom je určite na mieste.

K téme:

Nepodceňte jarné signály kože: Pomôžte jej
Zima dokáže s našou pokožkou poriadne zatočiť