Trochu iná, ako by ste zrejme čakali. Je v nej najlepšia reštaurácia v krajine – Brae. Menší dôraz na jedlo, no o to väčší na medziľudské vzťahy. Tak vysvetľuje Dan Hunter, majiteľ najlepšej austrálskej reštaurácie Brae, svoj úspech. „Kvalitné pohostenie je o vzťahoch,“ zhrnul. Nemusíte mať však obavu, že by gastronómia v tejto jedinečnej reštaurácii pokrivkávala. Veď umiestnenie v TOP 100 reštauráciách sveta a ocenenie najlepšej reštaurácie Austrálie hovoria jasnou rečou.

Všetko vlastné
Prestížnu reštauráciu automaticky situujete do jedinečných priestorov, prípadne luxusného hotela. Avšak čo tak klasický vidiek? Brae je totiž v prvom rade farma. Farma, na ktorej fungujú regeneratívne poľnohospodárske techniky na obnovu pôdy. Organicky sa tu pestuje zelenina, kôstkové ovocie, citrusy, orechy, bobuľové ovocie alebo olivy na panenský olivový olej. Kurčatá z voľného výbehu sú chované na vajcia i na mäso. Včely zasa pre med a zároveň sa starajú o dôležité opeľovanie rastlín.

Striktne sezónne
V tomto prípade dostáva prívlastok eko a bio úplne iný rozmer a zrejme by nebolo ľahké nájsť inú oceňovanú reštauráciu, ktorá až takto pedantne pracuje s čerstvými a lokálnymi potravinami. Brae, čo v preklade znamená mierny svah, nakoľko sa celá farma nachádza na zvážajúcich sa pozemkoch, neustále ponúka nové menu. Prirodzene, vždy je reflektovaním na to, čo práve dozrieva, ale aj toho, čo majú v ponuke miestni okolití farmári. Zatiaľ čo mnohí šéfkuchári sa pri tvorbe jedál odvolávajú na históriu krajiny, Dan Hunter svoju kreativitu stavia na obrovskom rešpekte voči prírode.

Legendárny dezert
Jedinečný, no zároveň náročný koncept, je životným zážitkom. Menu má spravidla pätnásť chodov. Jedno z mála jedál, ktoré sa v menu opakuje, je dnes už legendárny dezert z paštrnáka siateho. Nezvyčajná kombinácia presvedčila aj tých najväčších skeptikov, nadšencov nezvyčajných kombinácií doslova priťahuje ako magnet. Do Brae sa môžete na večerné menu vybrať štvrtky a soboty, na obed sa menu servíruje piatky a pondelky.

Ubytujte sa
Štrnásťhektárový pozemok, na ktorom sa zázračná gastrofarma nachádza, sa rozprestiera hodinu a pol jazdy autom z Melbourne. Zdá sa vám to priďaleko? Nie je problém. Ubytovať sa
môžete v jednom zo šiestich apartmánov, ktoré sú klasifikované ako luxusné. Ručne vyrábaný interiér reflektujúci na miestnu prírodu a striktne prírodné materiály dopĺňajú jedinečné výhľady na neďaleké pohorie Otways. Bonus v podobe ubytovania oceníte aj vďaka jedinečnému vínnemu lístku, ktorý je perfektne spárovaný so servírovaným menu. Menu na osobu stojí
približne 170 eur, za víno si priplatíte ďalších cca 110 eur, za nealko menu okolo 55 eur.


Foto:
braerestaurant.com

Vyberte sa s nami za skvelým jedlom:

Trojhviezdičkový Viking: U mágov švédskej gastronómie
Americké bistro v japonskom štýle prekvapilo každého
Ich tajomstvom úspechu je súhra