Ak chcete mať potomstvo, prestaňte fajčiť marihuanu. Látka môže mať vážny dopad na vašu plodnosť. U mužov okolo tridsiatky zdvojnásobuje riziko produkcie abnormálnych spermií.

Odborníci z univerzity v Sheffielde a v Manchestri zistili ešte prekvapujúcejšie skutočnosti, ktoré nahrajú najmä vyznávačom nie práve zdravého životného štýlu.

Fajčenie marihuany sa ukázalo ako jediná neresť, ktorá má negatívny dopad na produkciu spermií. Obezita, alkohol, klasický tabak a dokonca ani tesná spodná bielizeň by tento proces nemali narušiť.

Užívanie konope môže znížiť plodnosť tým, že mení veľkosť a tvar spermií. Predpokladalo sa tiež, že negatívne vplýva na mužské pohlavné bunky aj teplo, a teda aj leto. Teraz vedci naznačujú, že je to skôr dĺžkou dňa a hormonálnymi zmenami v organizme.

„Za zníženou plodnosťou v lete nie je teplo, ale slnečné svetlo. Ovplyvňuje hormóny aj hladinu vitamínu D. Samozrejme, ak sa chcete stať otcom, nemusíte čakať do zimy. Ide tu o pravdepodobnosť,“ hovorí člen výskumného tímu Allan Pacey.

Možno vás celkom nepotešíme, ale na kvalitu spermií významne vplýva aj sexuálna abstinencia. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Human Reproduction viac ako šesťdňový pôst je pre ne ako ozdravná kúra.