Padajúce mrakodrapy ako domčeky z karát, vybuchujúce autá a akčné bitky vo vesmíre. Tieto scény môžete vidieť vo filme Muž z ocele, ktorý je už aj v slovenských kinách.

Od prvého stretu so superhrdinom prešlo niekoľko rokov a jeho postava sa celkom zmenila. V roku 2006 sa vrátil na plátna kín vo filme Superman sa vracia. Išlo ale o nie veľmi úspešný pokus prebrať kultového hrdinu k životu.

Režisér Zack Snyder sa rozhodol opäť rozpovedať Supermanov príbeh vo filme Muž z ocele. Ide o akčné dobrodružstvo plné zaujímavých scifi scén. Rozpočet filmu bol 225 miliónov dolárov. Niet sa teda ani čomu čudovať, že vizuálna stránka je skutočne bohatá.

Digitálna smršť padajúcich mrakodrapov plná dynamického strihu je naozaj nezabudnuteľná. Žiaľ akcia potopila psychologické rozpracovanie postáv, ktorých všetci dôverne poznáme.

Hviezdne obsadenie

Clarka Kenta si zahral Henry Cavill, ktorý mal dokonale vypracované svaly. Nejedna žena by si dala povedať. Výnimkou nebola ani novinárka Lois Laneová, ktorú si zahrala sympatická Amy Adamas.

O hviezdne obsadenie nebola núdza. Pravého otca Supermana si zahral známy Russel Crowe a jeho adoptívneho otca Kevin Costner. Zlého generála Zoda, ktorý chcel zničiť planétu Zem, si zahral Michael Shannon.

Postava Supermana je vykreslená ako mimozemšťan, ktorý musí zachrániť Zem pred generálom Zodom. Hrdina sa vracia do minulosti, kde je ako malý chlapec a učí sa ovládať svoje superschopnosti. Režisér sa sústredil najmä na podrobné prepracovanie mytológie Supermana a kryptonskej línie.

Hrdina bojuje o záchranu ľudstva a pomáha mu pri tom novinárka Lois. Samozrejme ako v každom dobrom scifi filme, zákony fyziky tam rozhodne nefungovali. Kultové sentimentálne scény nemohli chýbať. Superman zachránil dvakrát padajúcu kočku Lois tým, že k nej priletel a pomaly v objatí dopadli na zem. Vyslúžil si tým aj sladký romantický bozk.

Napriek týmto dvom scénam ich vzťah bol veľmi chladný. Dialógy boli jednoduché a krátke. Nešlo o romantiku ale skôr o vizuálny ohňostroj, v ktorom mimozemšťania ničili našu planétu.