Najväčším nedostatkom McLarenu MP4-12C je jeho estetika. Niežeby nebol pekný, ale chýbala mu malá dávka nedokonalosti. S autami je to ako so ženami, len čo sa blížia k ideálu, stratia čaro. Presne v tomto duchu sa správa aj model prestížnej anglickej fabriky. Nielenže technicky ide o dokonalé dielo, ktoré kombinuje šialené rýchlosti v zákrutách s mimoriadnym komfortom a luxusom, ale aj o mimoriadne atraktívny supercar s dokonalými tvarmi. Ale to nestačí, potrebuje i dávku rebélie. Konečne ju MP4-12C dostal v podobe sklápateľnej strechy.

Sedemnásť sekúnd k nedokonalosti:

Toľko potrebuje MP4-12C Spider, aby sa stal menej praktickým, no o to krajším. Strechu navyše zhodíte rýchlo, aj počas čakania na červenej, prípadne počas rozbiehania, limitom sklápacieho mechanizmu je totiž rýchlosť tridsať kilometrov za hodinu.

Pri pohľade na obnažený Spider oko potešia dve kupolovité opory prevzaté priamo z Jensonovho či Lewisovho monopostu F1. Výčitka smeruje jedine ku krytu motora, ktorý neladí so zvyškom auta a je zbytočne malý a neforemný. Priehľadný kryt je síce nepraktický, no rozhodne by zvýšil atraktivitu auta.

Krajším robia Spider aj ostatné detaily. Vnútorná lamela bočného nasávacieho otvoru je lakovaná načierno, takže pôsobí krajšie, omnoho krajšie. Pritom je všetkým jasné, že otvorený automobil si dokážete užívať do rýchlosti diaľničného limitu, nad ním je to už len trápenie bez náznakov pôžitku.

Dynamika bez nadváhy:

Vzhľadom na fakt, že MP4-12C je od začiatku koncipovaný ako kabriolet, sklápací mechanizmus pridal iba štyridsať kilogramov, takže dynamika je prakticky identická ako v prípade uzavretého kupé. Karbónový monokok je sakramentsky tuhý, podobne ako zvyšok priestorového rámu, takže ho v McLarene nemuseli ani vystužiť, ani prispôsobovať otvorenej konštrukcii. Zrýchlenie z pokoja na stovku je minulosťou v priebehu troch sekúnd a maximálna rýchlosť sa líši od uzavretej verzie iba minimálne. A pointou je aj tak väčšia dávka rozkoše vo forme zvuku z výfuku pri posúvaní v dopravnej zápche i pocit z toho, že vás ostatní vidia. A závidia vám…

 

Viac sa dočítate v septembrovom čísle mesačníka BREJK.