Na motokárach začínali takmer všetci majstri sveta F1. Je to základná škola jazdy, ovládania a kontroly nad autom. Pre bežných ľudí je to v prvom rade zážitok. Bezprostredný, zábavný tak medzi amatérmi ako aj polo profesionálnymi jazdiacimi amatérske seriály.

Spoločný menovateľ je zábava i trénovanie svojich schopností na limite motokáry, zvládanie pretáčavého šmyku, po anglicky driftu i odhad vzdialenosti brzdenia. To všetko môžete zažiť za zlomok nákladov, ktoré vynaložíte pri akejkoľvek inej motoristickej disciplíne.

Extrémnym skokom v zážitkoch je práve jazda na tridsaťkoňovej motokáre v rámci ktorej dominuje práve motokára s motorom Rotax…

ZDROJ: autor

 

Rotax Max kraľuje

Fascináciou kartingu sú minimalistické technické údaje. Zdroj adrenalínu, ktorý vám bude vytekať ušami je motor Rotax Max, ktorý má iba stodvadsaťpäť centimetrov kubických. Tento motor vznikol v roku 1998 a prakticky od začiatku si vybudoval pevnú pozíciu v rámci kartingu. Vzhľadom na pomerne vysoké otáčky poskytuje maximálny výkon zhruba tridsať koní.

Tridsaťkoňovú motokáru zvládne každý. Stačí ak máte minimálne skúsenosti so slabšou motokárou. Aj silnejšia má totiž odstredivú spojku. Ovládanie motokáry vám uľahčí aj elektrický štartér reprezentujúci koncepciou Touch and Go. Iba naštartujete a vyrazíte…

 

Bokom do zákruty. Stále

Inak sa nedá. Vlastne to je pointa celej zábavy. Slabšie povahy to môže dokonca odradiť. Rýchlosťou s akou sa do zákruty priblížite vám vezme dych. Musíte pozbierať aj kúsok odvahy aby ste pred zákrutou brzdili skutočne na poslednú chvíľu a zatočili do zákruty.

To že vybočenú zadnú časť budete musieť korigovať volantom je snáď jasné. A po chvíli vás práve tento jazdný štýl začne fascinovať, aby ste vzápätí zistili, že príliš dlhý drift vás bude zbytočne spomaľovať a budete hľadať ideálny pomer driftu a priamej jazdy v ideálnej stope aby ste získali potrebné stotiny sekundy…

A ak si myslíte že po dostatočnom množstve najazdených kôl na trati vás to celé prestane baviť, mýlite sa. Začnete hľadať amatérske seriály v rámci, ktorých sa budete môcť porovnať s ostatnými i splniť svoj detský sen o pretekaní.

 

Mekka kartingu v Dunajskej strede

Najlepšiu otvorenú motokárovú dráhu nájdete v Dunajskej Strede. S celkovou dĺžkou vyše jedného kilometra a mimoriadne kvalitný asfaltom predstavuje ideálny priestor na zoznámenia sa s daným športom. Poskytuje sa tu aj možnosť prenajatia tridsaťkoňovej motokáry a odskúšania si pravdivosti týchto slov.

Zážitky, rýchlosť aj kontrolované šmyky máte garantované. A ešte niečím si môžete byť istý. Že niektoré situácie jednoducho nezvládnete a skončíte v hodinách. Budete sa však smiať a chcieť ihneď sa vrátiť na trať. Verte mi. Ak nie pozrite si video na našej stránke, alebo facebookovom profile…