Aké mylné predstavy majú najčastejšie ľudia o privátnom bankovníctve? Čo najviac musíte vyvracať v ich názoroch?
Snažíme sa im vysvetľovať, že privátne bankovníctvo nie je len o bankových službách, ale zahŕňa podstatne širšiu oblasť potrieb klientov. Od bankových, finančných, podnikateľských až po súkromné, rodinné. Ľudia sú často až prekvapení, čo všetko pre nich vie ich privátny bankár zabezpečiť. Investície, zhodnocovanie a ochranu majetku, poradenstvo, pomoc pri podnikaní, kontakty, ale aj darček pre manželku na Vianoce či lekára pre dieťa. To všetko navyše s pocitom, že privátny bankár s jeho tímom sú skutočne preňho.

Vraj vás na túto prácu inšpiroval aj James Bond. V čom?
Pred dvadsiatimi rokmi boli pre nás bondovky niečím, čo nám dávalo istý kontakt so svetom. Páčilo sa mi, ako ten chlapík chodil po svete, v každej z krajín mal svoju spojku, človeka, ktorý sa mu dokázal postarať o všetko a všetko mu zabezpečiť. In-špiroval ma v premýšľaní a zameraní sa na takýto typ služby – byť schopný vybaviť pre klienta čokoľvek.

V J&T Banke ste v podstate vytvorili oddelenie privátneho bankovníctva. Akým tímom momentálne disponujete? Aké vysoké sú kritériá na pozíciu privátny bankár?
Privátne bankovníctvo sme začali stavať od momentu, keď banka vznikla, keďže sa špecializuje na tento typ služieb. Celá štruktúra banky je stavaná na tom, aby slúžila privátnym klientom a privátnym bankárom. Dovolím si tvrdiť, že máme top privátnych bankárov na Slovensku. Tí komunikujú s klientmi a celá infraštruktúra banky je im k dispozícii. Títo sa rátajú na jednotky, nie na desiatky. Vyplýva to aj z toho, že vychovať si ľudí na takúto pozíciu nie je jednoduché, ide o proces, ktorý trvá niekoľko rokov. Každému privátnemu bankárovi sa snažím vštepovať do hlavy, že on tu je pre klienta a len pre klienta, že to, čo chce klient, je úplná priorita a on ako bankár si musí uvedomiť, že banka je v tomto prípade „druhoradá“. V našej banke máme teda oddelenia, ktoré majú realizovať akékoľvek pokyny od klientov – od finančných služieb až po služby concierge, služby ponímané ako lifestyle management.

Potenciálnych privátnych bankárov si hľadáte alebo sa hlásia skôr sami?
Tých, čo sú u nás na top pozíciách, teda privátny bankár senior, sme si vychovali od začiatku. Nastúpili u nás na pozícii juniorov, sú u nás dlhé roky. Nemáme nikoho, koho by sme ako hotového človeka kúpili z trhu. Sme predsa špecifická banka a nebolo by dobré, keby sme na vyššie pozície nasadzovali hneď ľudí, ktorí by v sebe mali ešte veľa „neduhov“ retailových bánk. Bankári absolvujú množstvo školení od typicky bankových, právnych až po odborné degustácie vín, školenia o hodinkách, šperkoch, stylingu. Snažíme sa, aby spoznali destinácie, kam chodia klienti.

Nasadzujete na svojich klientov aj sexi bankárky?
Myslím si, že všetky naše privátne bankárky sú veľmi atraktívne, ale bolo by bezúčelné, keby boli len o tom. Sú to v prvom rade veľmi silné osobnosti, skúsené vo svojom odbore…

Viac sa dočítate v januárovom čísle mesačníka Brejk.