Ľudia objavujú zlato. Jeho cena láme rekordy takmer každý deň. Trhy sú nervózne, faktorov zlatej horúčky je hneď niekoľko. „Stále pretrváva neistota ohľadne ďalšieho vývoja svetovej ekonomiky, aj keď sú už na svete určité znaky oživenia,“ hovorí hlavný analytik ČSOB Marek Gábriš a dodáva: „Avšak investori sa zároveň začínajú obávať rastu inflácie. Trhy sú totiž zaplavené likviditou – centrálne banky v snahe vyhnúť sa hlbokej kríze rekordne znížili úroky a tiež dodávali trhom likviditu cez tendre alebo odkupovali štátne dlhopisy. Tento prebytok likvidity viedol v ostatných mesiacoch k anomálii, a síce rastu viacerých trhov súčasne – napr. dlhopisových, akciových, komoditných atď. Niektorý z trhov sa pri predikcii budúcnosti mýli a časom príde korekcia. A práve tu sa našli komoditní špekulanti, ktorí stavili na rast ceny zlata alebo iných komodít ako ochrancu pred rýchlejším rastom cien.“ Dopyt po zlate ako ideálnej protiinflačnej ochrane by mal podľa analytikov jednoznačne rásť. Niektorí uvádzajú, že do roku 2012 budú ceny zlata už na úrovni 2 000 dolárov za uncu (31,1 g).

Podkopú dolár?:

Súčasné rekordné hodnoty ceny žltého kovu spôsobuje aj nervozita na devízových trhoch. Americký dolár dostal pred pár dňami silnú ranu po správach o tajných rokovaniach arabských štátov s Čínou, Ruskom, Japonskom a Francúzskom, podľa ktorých chcú, aby sa pri obchode s ropou prestal používať americký dolár v prospech koša mien, ktorého súčasťou bude japonský jen, čínsky jüan, euro, zlato a nová jednotná mena, ktorú plánujú zaviesť členské štáty Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu. Rozchod s dolárom by sa mal zrealizovať v priebehu deviatich rokov. Komoditnými trhmi otriasla aj informácia, že Hongkong sťahuje svoje zlato z londýnskych trezorov do vlastného, vysoko stráženého trezora na letisku v tomto meste, čo sa chápe ako vyjadrenie nedôvery v zlatú politiku vo Veľkej Británii i USA.

Poďte obchodovať:

Veľkí i menší investori sa vrhajú na zlato ako na bezpečný prístav s tendenciou rastu. So zlatom môžete obchodovať aj vy. Väčšinou sa to robí obchodovaním na spote, obchodovaním pomocou futures, investovaním do zlatých ETF (Exchange Traded Funds) alebo fyzickým nákupom: kúpou zlatých mincí (veľmi populárne sú Gold Eagle, vydávané vládou USA) alebo kúpou certifikátu na zlato. V prípade obchodovania na spote obchodujete elektronicky a využívajú ho najmä intradenní obchodníci. Najbežnejším spôsobom špekulatívneho obchodovania so zlatom je futures, čo je štandardizovaný kontrakt obchodovaný na komoditnej burze a vyžaduje účet s minimálnou hodnotou 10-tisíc USD. Atraktívny spôsob investovania do zlata dlhodobejšie je špeciálny ETF fond, ktorý vlastní zlato a nákupom ETF získavate svoj podiel na nakúpenom zlate. Nevýhodou sú poplatky 0,4 % pri nákupe a ročné poplatky za držanie. Najväčší ETF fond investujúci do zlata je SPDR Gold Trust, ktorý sa obchoduje na newyorskej burze NYSE ARCA. V prípade, že kupujete zlato fyzické, dávajte pozor na to, aby jeho čistota bola v ideálnom prípade .9999 a každé investičné zlato musí obsahovať certifikát. Porozmýšľajte aj nad naj-účinnejšou ochranou svojho pokladu.