Ak vám nestačia jazerá na Slovensku, najbližšia a nepochybne aj najpríťažlivejšia krajina pre slovenských jachtárov je Chorvátsko. Dĺžka cesty, rozmanitosť pobrežia, vynikajúca infraštruktúra aj cenová dostupnosť sú veľké lákadlá pre plachetnice, ako aj motorové jachty.

Kde kotviť:

Nádherné chorvátske pobrežie je každoročne najčastejší cieľ slovenských turistov a jachtárov. Medzi Zadarom, Šibenikom, Trogirom, Splitom a Dubrovníkom, pri stredomorskom okraji Balkánskeho polostrova, leží stovka zelených ostrovov a skalných útesov. Chorvátska republika má nádherné pásmo (vyše 1 177 km) pozdĺž Jadranského mora, v ktorom sa nachádza 1 185 ostrovov a útesov! Táto krajina oplýva nerastným bohatstvom a úrodnou pôdou. Na všetkých dôležitých miestach na pobreží, na ostrovoch a pred útesmi majáky vyznačujú miesta, kadiaľ prechádzajú morské cesty. Podnebie je vytvárané vplyvom Stredozemného mora. Letá bývajú prevažne slnečné a teplé, noci prinášajú ľahké a príjemné ochladenie. Občas sa na modrej oblohe objavujú čierne mraky, ktoré na obed alebo k večeru prejdú do búrkovej prehánky. Zimy tu bývajú mierne. Začiatkom leta sa more ohreje na 20 °C a viac. Priemerná teplota vody sa pohybuje okolo 23 °C a v zime málokedy klesne pod 12 °C. Počasie na Jadrane určujú vetry jugo alebo scirocco, ktoré prinášajú vlhký vzduch od juhu. Mistrál fúka od neskorého dopoludnia až do podvečera od mora a v lete je stálym osviežením. „Obávaný ľadový severovýchodný vietor Bora oblohu vyčistí a pripraví na slnečné počasie. V lete s ním však môžeme rátať málokedy“, prezrádza nám svoje praktické skúsenosti dlhoročný jachtár Martin Holák. Chorvátsko má vybudovanú dobrú infraštruktúru marín. Pri zakotvení a zaplatení poplatku je k dispozícii voda, elektrina a sociálne zariadenia. Cena za kotvenie – miesto sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 80 eur za deň a závisí od dĺžky lode, obdobia (sezóny) a od každého prístavu. Poplatok za kotvenie sa platí v každom prístave mimo domovského prístavu lode. Na mestských mólach bez elektriny a vody je kotvenie približne o polovicu lacnejšie ako v marínach. Mimo sezóny je zväčša zdarma.

Skúste niečo iné:

Niektorí jachtári majú lode zakotvené v Slovinsku. Výhodou Slovinska je dostupnosť, ako aj to, že je členom Únie. Nevýhodou oproti Chorvátsku je naopak krátke a málo atraktívne pobrežie. V prípade, že si tu chcete prenajať loď, musíte rátať s podstatne horšou možnosťou výberu ako v Chorvátsku. Vzhľadom na krátke pobrežie má Slovinsko len niekoľko marín, ktoré sú však dobre zariadené. K dispozícii je voda, elektrina, sociálne zariadenia, reštaurácie, zmenárne a pod. Ceny do 100 eur.Samostatnú kategóru tvoria severské krajiny Nórsko a Švédsko, ktoré sa využívajú zväčša na športový jach-ting, prípadne na poznávanie miestnej prírody. Kúpanie je však vzhľadom na zemepisnú šírku ojedinelé.
Krásne pobrežie a najmä plavbu medzi ostrovmi ponúka Grécko a Taliansko, ktoré síce podľa M. Holáka nemá takú infraštruktúru a prepracovaný systém marín a prístavov ako Chorvátsko, ale svojou atmosférou vám to vynahradí. Cena za prenájom lodí je podobná ako v Chorvátsku, musíte však rátať s väčšími nákladmi na dopravu. Na pristávanie pri brehu zväčša slúžia mestské móla, ktoré sú bez poplatku, rovnako bez poplatku je aj kotvenie v zálivoch na kotve. Na mestských mólach na rozdiel od chorvátskych marín nie je elektrina ani voda, no na požiadanie vám ju prinesú takisto ako naftu v kanis-trách. Ceny gréckych marín sa v závislosti od sezóny a dĺžky lode pohybujú v rozmedzí 40 – 80 eur€.

Exotika na dosah:

Jedným z najkrajších miest na jachtárčenie je Korfu s priľahlými ostrovmi, prípadne Zakyntos či Kréta. Podobným príkladom ako grécke ostrovy je Mallorca či Ibiza. Ceny sú podobné, rovnako aj infraštruktúra a klíma. Prenájom sa najčastejšie využíva v mesiacoch júl až august, keď sú však lode, pochopiteľne, aj najdrahšie. V prípade exotiky je najviac preferovaný Karibik, Kuba a Thajsko. Chartrové spoločnosti odporúčajú prenájom počas sezóny. Na rozdiel od Stredomoria sa tu zväčša požičiavajú katamarany, ktoré môžu plávať aj v plytkých vodách a kotviť priamo pri plážach. V Karibiku sa zväčša nocuje „na kotve“, infraštruktúra je oproti Európe na slabšej úrovni. Kotvenie je bezplatné. Podobná situácia je aj v Thajsku. Domorodcom platíte len za odvezenie odpadkov, ľad a podobne. V dnešných časoch vám chartrové spoločnosti zabezpečia prenájom lode prakticky na celom svete. Nový Zéland, Argentína, Indonézia či Mexiko. Stačí si len vybrať. No ešte predtým by ste sa mali spoločne s posádkou na cestu dobre pripraviť, preštudovať si mapy a oboznámiť sa aspoň okrajovo s miestnou legislatívou.