Ako sa z ekonomického novinára stal šaman?
Nestal sa z ekonomického novinára šaman, stále som novinár telom a dušou.

A šamanizmus?
V živote mi poskytuje oporu a pomáha mi lepšie zvládať rôzne životné peripetie, či už v práci, alebo súk-romí. Rád sa o moje skúsenosti delím s ostatnými, aby aj im mohli tieto veci pomôcť. Preto robím kurzy.

Ako si sa k tomu dostal?
Už po revolúcii som sa začal zaujímať o ezoteriku a niekoľko rokov som sa venoval východným náboženstvám a meditácii. Bol som taký prejemnený chlapec, ktorý sa vznášal v oblakoch. Tie meditácie ma ešte viac odpútavali od planéty Zem. Mal som šťastie, že som si to včas uvedomil. Preto som hľadal nejakú metódu, ktorá by bola viac pri zemi, jednoducho, bolo by v nej viac zdravého sedliackeho rozumu.

To si našiel v šamanizme?
Áno, podľa mňa je neobyčajne duchovný a zároveň úplne obyčajne ľudský. Spočiatku som chcel vyriešiť svoje prob-lémy a hľadal som aj nejakú „duchovnú cestu“. Šamanizmus ma po rokoch
priviedol k poznaniu, že nič také ako „duchovná cesta“ neexistuje. Je len jedna cesta životom, po ktorej kráča každý. Ak chceš po nej kráčať dobre, nemal by si byť povýšenecký. Treba si vážiť život a ľudí, ktorých stretávaš.

Tak o čom sú rôzne duchovné smery a praktiky?
Sú to užitočné nástroje na skvalitnenie života. Ľuďom chcem ukazovať, že existuje nejaký šamanizmus a že im reálne môže pomôcť zmeniť život k lepšiemu. Samozrejme, nie je to zázračný všeliek. Bez snahy pracovať na sebe je nanič.

Ako vyzerá šamanizmus, ktorý praktizuješ?
Začínal som s jadrovým šamanizmom, neskôr som sa dostal ku keltskému a k indiánskemu severoamerickému šamanizmu. Párkrát som absolvoval prechod po žeravom uhlí a niekoľko osamelých „pútnických“ pobytov v prírode. Doma na záhrade mám z kameňov postavený posvätný indiánsky kruh. Chodím sa doň modliť a hľadať odpovede na moje životné otázky. V poslednom čase viac praktizujem techniky toltéckej cesty, ktorá je niekde na pomedzí medzi šamanizmom a mágiou a pochádza predovšetkým z Mexika. U nás je známa najmä vďaka knižkám Carlosa Castanedu. Vyberám si z nej len niečo, niektoré techniky mi pripadajú trošku pochybné. Inak sú veľmi užitočné, ak sa chceš vyrovnať so svojou minulosťou, odstrániť veci, ktoré ťa v živote brzdia a začať fungovať efektívnejšie.

Máš svojho duchovného zvieracieho sprievodcu ako ostatní šamani? Preto si SpiritBear?
Nielen šaman, ale každý človek má už od narodenia svoje silové alebo totemové zviera, akéhosi sprievodcu životom. Je súčasť tvojej duše, tvojej životnej sily, máš ho aj ty. Existujú techniky, ktorými človek môže zistiť, aké je to jeho zviera, môže ho dokonca uvidieť. Poznáš film alebo knižku Zlatý kompas? Tak tí zvierací „démoni“, to bolo presne ono. Silové zviera prináša určité kvality do života konkrétneho človeka. Teda podľa toho, či máš za zviera napríklad myš, veľrybu alebo vlka, dá sa čiastočne usudzovať, aký si človek. Ja mám medveďa, preto SpiritBear.

Kam si to so šamanizmom dopracoval?
Oslobodil som sa od pripútanosti k metóde. K šamanizmu sa hlásim v prípade, že ho chápeme ako spoločné označenie pre múdrosť a duchovné praktiky pôvodných prírodných kultúr. Predovšetkým chcem robiť kurzy pre duchovné spojenie s prírodou, špeciálne kurzy pre mužov a stretnutia zamerané na vyrovnanie sa s minulosťou a na prácu so svojím životným príbehom. Pre mňa už nie je podstatné, či moje kurzy budú dostatočne „šamanské“, alebo nie. Hlavné je ich tematické zameranie a to, že konám tak, ako to cítim. Samozrejme, vychádzam z mojich dvanásťročných skúseností praktizovania šamanských techník a zo záujmu o múdrosť domorodých kmeňov. Fascinácia touto múdrosťou ma neprechádza, naopak, je stále silnejšia…

 

Viac sa dočítate v májovom čísle mesačníka Brejk.