Zaoberáš sa spiritualitou. Kedy prišiel moment, že si ju vložil do hudby?
Na albumoch mojej skupiny H16 sa vždy robil zdravý kompromis, aby tam bolo od každého niečo. Sólo album bol mojím priestorom. Vylial som si srdce a vyjadril som sa o všetkom, na čo som sa dlho chystal. Nepovedal som však ešte všetko, no dal som na album maximum toho, čo nateraz považujem za dôležité.

Podľa skladby Hviezdy sa však nezaujímaš iba o spiritualitu, ale aj o filozofiu.  Berieš to ako jedno?
Spiritualitu, filozofiu a konšpirácie beriem ako spôsoby a prostriedky na to, aby som sa dopracoval bližšie k pravde alebo k odhaleniu súvislostí.

Prednášal si na Fóre inšpiratívnych myšlienok o kritickom myslení.
Oslovil ma spolužiak z vysokej školy. Pozval kazateľa, architekta, ľudí z rôznych odborov, ktorí používajú kritické myslenie. Chcel to spestriť a oživiť aj pre mladých ľudí, tak zavolal aj mňa. Bola to príjemná zmena. Som rád, že som aspoň pár ľudí presvedčil, že hip hop nie je len o machrovaní a egocentrizme, ale dá sa takouto formou ľudí aj poučiť a k niečomu inšpirovať. Budem rád, keď ma ešte pozvú.

Album k tomu môže dopomôcť.
Prišli za mnou podnikatelia s väčšími firmami a povedali, že Nový Človek je skvelý prostriedok, ako motivovať zamestnancov. Rozdávajú ho vo firme. Prednášky možno budú na menších firemných akciách.

Na takéto myšlienky často nestačia celé knihy, ty ich vysvetľuješ vo štvorminútových skladbách. Nebude kniha?
V pätnástich som začal písať knihu. Bola o tom, ako som sa dostal k poznávaniu a čím som prešiel. V osemnástke som sa stratil a prestal som ju písať. Druhým pokusom sa stala kniha k albumu Nový Človek. Ku každej skladbe jedna kapitola, ktorá by viac vysvetlila tému. Z časových dôvodov sa to však nestihlo. Pravda je aj to, že človek musí dozrieť. Príde mi priskoro, aby som ako dvadsaťsedemročný písal, ako som všetko pochopil. Asi si to budem šetriť na starobu. Zatiaľ sa lepšie vyjadrujem prostredníctvom hudby.

Štúdium týchto vecí si vyžaduje pokoru a pracovitosť. Raperi sa skôr chvália a oddychujú. Nezvádzaš sám v sebe boj dvoch osobností?
Každý človek má viac tvárí. Ne­bránim sa tomu, že som v prvom rade človek a raper. V hip hope je jedna veľká disciplína, braggadocio. Je o chválenkárstve. Nie je to však myslené tak, že si nadradený nad ostatnými alebo ich ponižuješ. V tejto téme sa vynikajúco pracuje so slovami. Môžu vzniknúť vtipné rýmy, narážky na kolegov. Nesmieš ich však prehnane uraziť.

 

Viac sa dočítate vo februárovom čísle mesačníka Brejk.