Takejto budúcnosti by som sa nechcel dožiť. Podľa tohto drsného filmu v roku 2018 už bude ľudstvo mať súdny deň za sebou. Postapokalyptickú krajinu lynčujú armády terminátorov, ktoré zabíjajú ľudí, skrývajúcich sa v troskách miest a na púštiach.

Záhadná postava:

Pochmúrnu víziu nám predkladá nový Terminátor s prídavkom Salvation (Spása). Vykupiteľmi z kritickej situácie majú byť skupiny ľudí, ktoré sa začínajú mobilizovať do hnutia odporu, čeliaceho však zdrvujúcej presile neľudského nepriateľa. Toho riadi sieť umelej inteligencie Skynet, ktorá spôsobila na Zemi atómové peklo. Len jediný muž vedel, že sa blíži skaza sveta, a teraz musí byť v prvej línii – John Connor (Christian Bale). Budúcnosť, na ktorú bol pripravovaný, sa čiastočne zmení príchodom Marcusa Wrighta, záhadného cudzinca, ktorého posledná spomienka predtým, ako sa prebral v tomto podivnom novom svete, je to, že bol odsúdený na trest smrti. Connor, aby toho nemal málo, musí teraz rozhodnúť, či Marcusa poslali z budúcnosti, alebo zachránili z minulosti, a najmä či tomuto chlapíkovi môže dôverovať. Pod tlakom rastúcej skazy, ktorú rozosievajú ničivé stroje riadené Skynetom, musia títo dvaja dať hlavy dokopy a vymyslieť plán, ako prežiť a zároveň zachrániť planétu pred úplnou anihiláciou robotmi. Navyše sa vzbúria aj proti názorom doterajšieho vodcu hnutia odporu, generála Ashdowna. A to už je línia našliapnutá na parádne drsný sci-fi trhák.

Staršie, ale ničivejšie:

Film režíroval McG, ktorý sa do projektu pustil ako celoživotný fanúšik tejto série. Dosadil sem aj hrdinu z prvého Terminátora Kylea Reesea, ktorý je v Salvation ešte len tínedžer. Ako miesto nakrúcania po dlhších úvahách tvorcovia vybrali Albuquerque v Novom Mexiku, kde sú k dispozícii púšte, hory aj moderné filmové štúdiá. Najprepracovanejšie sú vo filme opäť monštrá – terminátory. Ich armádu tu sledujeme vo fáze vývoja. Môžeme vidieť celú plejádu T-600, ktoré sú primitívnejšia, no ničivejšia verzia T-800, známych z predchádzajúcich dielov. Medzi robotickými príšerami vynikajú aj zberači, 25 metrov vysoké monštrá pripomínajúce pavúky. Ich úlohou je vypátrať ľudí a napratať do transportérov, ktoré ich prevážajú naspäť ku Skynetu. Ak sa im to nepodarí, zberače na miesto vyšlú moto-terminátorov, inšpirovaných kultovou motocyklovou značkou Ducati. Ešte stále váhate?