Byť kamošom sa vyplatí

Určite ste už prišli na to, ako vám môžu priateľské vzťahy na pracovisku veľmi pomôcť. Ak sa ku kolegom správate ako kamarát, máte väčšiu šancu, že vám pomôžu s vašimi povinnosťami. Najmä ak budete mať na programe lepšie činnosti, ako vysedávať v práci. Predpokladom kvalitných vzťahov je dobre poznať svojho kolegu. Každého nového člena pracovného kolektívu by mal predstaviť šéf. Potom je to už na vás. Snažte sa nováčika zasvätiť do tajov systému u vás, ale odpustite si na úvod všetky klebety o tom, kto sa s kým po firemnom večierku vyspal a kto najradšej vypúšťa „tichých špiónov“. Mohlo by sa vám to vypomstiť. Ak ste vy ten nováčik, myslite na známe heslo – ďalšiu šancu urobiť dobrý prvý dojem už nedostanete. Aj keď viete, že máte viac skúseností ako novonadobudnutí kolegovia, nedávajte im to okato najavo. A aspoň prvý deň príďte načas. Postupne zistíte, či je ranné chodenie do práce vo vašej firme povinnosťou, alebo skôr raritou. Ak prídete na prvú poradu, zistite si dopredu zasadací poriadok. V prípade, že nič netušiac zasadnete na šéfovu stoličku, vtipní kolegovia vám to budú pripomínať ešte veľmi dlho.

Chcete byť v práci obľúbení?

Možno budete musieť upustiť od niektorých zvykov. Najmä od tých najobľúbenejších. V práci dnes trávi priemerný Slovák pomaly toľko času ako doma. Ak nie viac. Je teda logické, že sa v kancelárii postupne „zabýva“ a zvykne si každé ráno pozerať na tie isté čerstvo zobudené tváre. Niektoré príjemnejšie, iné menej. Napriek zdaniu familiárnosti aj na pracovisku musia platiť určité zásady. Aj keď ste už videli šéfa takého spoločensky unaveného, že liezol po štyroch a hral sa na nadržaného psa. Dokonca aj v prípade, že si to občas s kolegyňou rozdáte v kuchynke, nemali by ste sa správať ako nevychované zviera.

 Ja tykám, ty netykáš

 Na pracovisku platia rovnaké pravidlá etikety ako všade inde. Spoločensky významnejšie sú ženy a starší. Okrem extrémnych prípadov výrazne mladučkých asistentiek – ktoré sú v každej firme také obľúbené – by mal aj šéf zdraviť ako prvý ženy a starších podriadených. Podobné je to aj s tykaním – to vždy navrhuje spoločensky významnejšia osoba. V bežnom živote starší človek alebo žena. Na pracovisku je to zásadne šéf, aj keď je to dvadsaťštyriročné ucho. Šéf sám určí, koho poctí výsadou tykania. Ak si teda tyká s kolegom od vedľajšieho stola , neznamená to, že mu tykanie pobežíte navrhnúť. Alebo čo je ešte horšie, začnete v zmysle hesla – keď môže on, môžem aj ja – tykať iniciatívne šéfovi sám.

Nebuďte osinou v zadku

Keďže s kolegami trávite skutočne mnoho času, ponorková choroba nie je nič neobvyklé. Napriek tomu sa naozaj netreba snažiť zhoršovať ju a vytvárať u ostatných priam vražedné chúťky. Zásada znie: Treba sa vyhýbať všetkému, čo by kolegovi mohlo prekážať. Treba podotknúť, že sa ráta s normálym kolegom, nie s ufrflaným mrzútom, ktorému lezie na nervy už to, že sa na vás musí pozerať. Pri obede za stolom by ste sa mali už z princípu vyvarovať všetkých aromatických potravín. Aj obľúbenej cesnakovej nátierky či bagetky s olomouckými syrčekmi. Nepúšťajte si na „plné pecky“ hudbu, neposlúži ani argument, že ste bez nej absolútne neproduktívni. Existuje totiž skvelý vynález, ktorý sa volá slúchadlá. Nebliakajte tiež do telefónu, ani keď voláte pracovne s nedoslýchavým dedkom. Najmä v momente, keď váš kolega tiež pracovne telefonuje alebo rieši niečo dôležité. Samozrejmosťou by malo byť aj odpustiť si súkromné telefonáty. Prirodzene, „zadarmiko“ hovory z pevnej linky na to zvádzajú, no ovládnite sa. Po prvé, nikdy neviete, do akej miery sa vaše hovory evidujú, a potom vaši kolegovia skutočne nemusia počúvať, „ako sa včera mačička po pár mojitách rozdivočila“. Podobné informácie si radšej nechajte pre seba aj v prípade, že sa s nimi túžite podeliť priamo s kolegami. Verte, že to nepotrebujú počuť. Vašou vizitkou je aj pracovný stôl. To, že by ste na ňom nemali mať „bordel“, je asi jasné. Tu vám ho totiž nikto neuprace. Na rozdiel od vašej milej, ktorá je už na to dobre vycvičená. Odpustite si aj príliš osobné veci na stole a tiež na pozadí v počítači. Aj keď kolegov možno poteší pohľad na vašu polovičku v negližé, nečudujte sa, ak si vypočujete aj zopár jemných erotických narážok. Tie menej jemné počuť nebudete, budú padať hneď, ako si odskočíte. Kolegov už menej potešia na vašom stole lepkavé plastelínové figúrky, ktoré vám uťapkali vaše ratolesti.