Už podľa trileru nie lacný a dobovo výstižný film. Jeden z najočakávanejších českých filmov tohto roka. S plejádou domácich a slovenských hereckých hviezd. Na čele so znovuobjaveným Milanom Kňažkom či prvou dámou českého divadla Dagmar Havlovou. Režisér Julius Ševčík peniaze na svoju novinku Normal zohnal dokonca aj v Macedónsku.

Samí psychopati:

Normal je o nenormalite hlavného „hrdinu“. Presúvame sa do nemeckého Düsseldorfu začiatkom tridsiatych rokov minulého storočia. Práve tam a predtým v Čechách vyčíňal psychopatický násilník Peter Kürten, vraždiaci ženy a deti. Tieto ohavné zločiny otriasli nielen Nemeckom, ale celou Európou. Zvlášť, keď ich autor blúznil o mučeníckom poslaní. Jeden psychopat pritom v tej krajine v tom čase už tiež začínal blúzniť a to, čo vyvolal, bola skaza obrovských rozmerov. Film nesleduje stopu vykonávania zločinov ani pátrania po vrahovi, začína sa už jeho zatknutím. Takmer s hrdosťou sa Kürten priznáva k ôsmim spáchaným vraždám a mnohým pokusom o ne. Zabíjal ženy, mužov i zvieratá. Všetko, čo mu prišlo do cesty.

Tajomná panička:

Obhajoby nenávideného zločinca sa ujíma ambiciózny Justus Wehner (Pavel Gajdoš), no jeho svet sa pod ťarchou démonického Kürtena rozvracia, mladý muž si s trpkosťou uvedomí, ako bol celý život manipulovaný. Počas pátrania navyše stretáva tajomnú a veľmi atraktívnu vrahovu manželku (Dagmar Havlová), ktorej úloha v mašinérii vrážd môže byť závažnejšia, ako sa spočiatku zdalo. A ani samotný Wehner si nemusí byť svojou bezpečnosťou istý. To už je solídny rozbeh napínavého príbehu, ktorý režisér Ševčík adaptoval z hry škótskeho autora Anthonyho Neilsona z roku 1991.

Úspech? Možno:

Môžete sa tešiť na vizuálne omamný film, celkom vydarené herecké výkony a presvedčivé vyjadrenie dobovej atmosféry. Niektoré scény sa nakrúcali v Macedónsku. Normal má ambície uspieť aj na medzinárodnom poli, so svojím atraktívnym námetom o páchaní zla na tele i duši môže presvedčiť aj masovejšie publikum. Prinajmenšom európske.