Skútroch? Trocha mylný názov pre stroje, ktoré dosahujú výkon aj vyše sto koní a ich maximálna rýchlosť presahuje sto kilometrov za hodinu. Aj v našich zemepisných šírkach sa pomaly dostáva do módy motoristická kategória, ktorá si môže pripísať azda najviac romantiky. Snežné skútre však aj doteraz plnili skôr úlohu pracovných strojov, podobne ako štvorkolky. Vlekári, výskumníci či pracovníci Horskej služby a zimnej údržby na nedostupných miestach sa spoliehali práve na služby motoriek s pásom a lyžami namiesto kolies.

 

Pracovný stroj ako životný štýl:

Podobne ako mnoho iných motoristických hračiek aj snežné skútre sa postupne vyprofilovali ako nástroj životného štýlu. Najmä v severských krajinách, kde zasnežené pláne pokryjú aj plochu nášho Slovenska, je výlet na snežných skútroch úplne bežná prax. V krajinách večného snehu je snežný skúter obľúbené športové náčinie. Motokros na snežných skútroch je mimoriadne populárna disciplína na severe Európy či v Amerike.

 

 

Samozrejmá je kategorizácia snežných skútrov:

Od jednoduchých turistických modelov, ktoré slúžia na prepravu viacerých osôb, až po športové špeciály navrhnuté na jazdu v hlbokom snehu, s výkonom rovných stodvadsať koní. Tie sú už určené výlučne do rúk profesionálov, ktorí to na snehu vedia. Tí si užijú dlhé skoky či surfovanie po nekonečnej pláni snehu.

 

 

Bezpečnosť je v prípade snežného skútra prvoradá:

Takmer už trápne omieľanie nevyhnutnosti bezpečného oblečenia je v tomto prípade podstatné. Žiadajú si to však najmä príliš motivovaní jazdci bez potrebného vybavenia. Najčastejšou chybou je precenenie svojich schopností či podcenenie nevyhnutnej ochrany. Prilba, špeciálne čižmy i odev, ktorý chráni tentoraz nielen pred pádom, ale aj pred samotnou zimou. Ťahanie lyžiara či snoubordistu je síce efektné, no môže mať aj fatálne následky. Podobne ako obsadenie skútra viacerými osobami. Možno to znie smiešne, ale práve tieto detské chyby sú najčastejšími chybami začiatočníkom. Porada s inštruktorom je nevyhnutná, vodič by si už pred jazdou mal osvojiť ovládanie. To sú základy, ak to zvládnete, čaká vás plné priehrštie bieleho adrenalínu. V našich zemepisných šírkach si snežný skúter prenajmete takmer v každom väčšom horskom stredisku.

 

 

Výpravy na snežných strojoch zažijete za polárnym kruhom:

To je krajina večne pokrytá vrstvou panenského snehu. Chce to aj poriadnu dávku odvahy. No a, samozrejme, financií. Zahraničné aj naše cestovné kancelárie ponúkajú špecializované zájazdy. Do vašej výbavy pribudne GPS navigácia, bez ktorej by ste boli zrejme nadobro stratení. Všade okolo iba sneh, ľad a biela nekonečná pláň – v tom sa naozaj ťažko orientuje. Súčasťou výpravy je aj inštruktor. No nielen za polárnym kruhom, ale aj v Rusku sú populárne zájazdy do okolia zamrznutého jazera Bajkal. Zájazdy vás vyjdú na dvadsaťpäťaž tridsaťpäťtisíc korún plus letenka na tajuplnú Sibír. Ak vám teda nechýba odvaha, vyskúšajte si motorkársky pocit v objatí ľadovej zimy.