Nedá sa uprieť celému tímu okolo pána Jobsa, že vedia vytvoriť produkt a potom okolo neho rozvinúť absolútne dokonalý marketingový opar. Keď sa pozrieme do minulosti, vždy prišli s niečím, čo tu už bolo. Notebooky a stolové počítače, MP3 prehrávač, dotykový mobilný telefón a teraz tablet. V každom odvetví nájdete stovky konkurentov. Aj napriek tomu Apple prinesie kopu drobností, ktoré ho od konkurencie odlíšia, a potom to vedia predať tak, že sa až čudujete, ako to, že niečo applovské už doma nemáte. Rovnako aj nový iPad, ktorý sa práve začal predávať. Digitálna tablička s dotykovým displejom s uhlopriečkou 9,7 palca a rozlíšením 1 024 x 768 bodov. Chýba mu síce kamera, USB alebo slot na pamäťové karty. Aj tak sa predáva úplne geniálne, rýchlejšie ako iPhone. A to už je čo povedať. Inak spomínané nedostatky sa dajú čiastočne riešiť doplnkovými redukciami. Ani hardvérovo na tom nie je úplne bezkonkurenčne. Stále však vie extrémne zaujať. Postavený je na veľmi prehľadom operačnom systéme z iPhonu a jeho najväčšia prednosť je AppStore. Stovky a tisícky aplikácií na stiahnutie. Od bizarností až po seriózny softvér, hry a najnovšie aj elektronické knihy, na ktoré je iPad ako stavaný. Ako zareagovala konkurencia?

Najsilnejší dodýchali:

Bolo by čudné, keby sa do tabletovej hry nezapojil aj Microsoft. A spravil to vo veľkom štýle. Jeho víziou bol digitálny zápisník – tablet Courier. Pozostával z dvoch prepojených dotykových displejov, podobne ako klasická kniha. Presné parametre neboli zverejnené, to, čo bolo podstatné, bol systém práce na ňom a jeho využitie. Ovládanie je mierne unikátne. Nie prsty, ale pero je primárny nástroj. Veď poznámky si tiež nepíšete na papier prstom. Prototyp aspoň na videu ukázal, ako by si Microsoft predstavoval nový koncept integrácie ručne písaného textu doplneného o fotky a videá, všetko prepojené na internet, sociálne služby a podobne. Nejako to však zaškrípalo a Courier išiel „na ľad“. Zatiaľ nevedno prečo a či navždy. Podobne obstál aj veľmi reálny a silný konkurent iPadu od HP. Ich tablet Slate predstavili na CES 2010 ako takmer hotovú vec. Mal viac-menej všetko, čo jablkový rival, ozbrojili ho však aj dvoma kamerami na videohovor a fotenie, silnejším procesorom a väčšou pamäťou RAM, nechýbali ani konektory USB alebo slot na pamäťové karty. Batéria ho však uživila len päť hodín, čo je polovica oproti iPadu. Mohol za to vraj silnejší, ale aj žravejší procesor. Aj to mohlo byť príčinou, prečo HP projekt Slate pozastavil. Hovorí sa aj o teórii, že výrobca nebol spokojný s operačným systémom Windows 7, ktorý nebol dizajnovaný na toto zariadenie. Treťou teóriou je pozastavenie Slate pre to, že o mesiac kupujú výrobcu smartphonov Palm a v novom tablete možno použijú ich operačný systém WebOS. V každom prípade to nevyzerá, že by Slate sám o sebe šiel úplne do večných lovísk. Skôr sa predpokladajú zmeny a do predaja príde. Veď tabletmánia je v plnom prúde.

Pešiaci v tabletovej vojne:

Svojich zástupcov v tomto ošiali ohlasuje jeden výrobca za druhým. Zaujímavý kompromis je Lenovo U1, tiež predstavený na CES 2010. V podstate ide o klasický notebook pekných oválnych tvarov a s celkom bežnými hardvérovými parametrami. Ale len dovtedy, kým časť s displejom ľahkým pohybom neodpojíte od základne s klávesnicou. Zrazu máte v ruke tablet s vlastným špeciálnym operačným systémom na linuxovom základe. Dell do diskusie o tabletoch prispel svojím novoohláseným radom Streak. Ide o menšie modely so zatiaľ nešpecifikovanými hardvérovými parametrami. Zatiaľ sa vie, že sedempalcový Streak 7 príde na trh v druhej polovici roka a Streak 10 s takou uhlopriečkou až po Vianociach. Streaky budú pracovať na operačnom systéme Android. Z lacnejšieho súdka by sa do novej rodiny tabletov dal zaradiť aj Archos 7 Home tablet. Ponúkne sedempalcovú obrazovku, pomalší 600 MHz procesor, ale inak je to multimediálna hračka, ako sa patrí. Kompaktné rozmery a operačný systém Android ho predurčujú na pohodlné surfovanie po internete, prezeranie fotografií, filmov, kníh a podobne. A za tretinovú, či dokonca štvrtinovú cenu oproti konkurentom. Škoda, že táto značka u nás zatiaľ nemá zastúpenie. No a nezabudnime na menej známeho výrobcu mobilov a MP3 prehrávačov Mivvy. Ten veľa kriku nenarobil a zrazu sa jeho plnohodnotný tablet Touch me začal predávať. Prezrite si ho v rubrike páni sa hrajú. Vyzerá to na tabletové leto a ešte tabletovejšiu jeseň.